Zdrowe odżywianie dzieci – jak je zachęcić do odpowiedniej diety?

pomidorowy sos

Zapewnienie dziecku zdrowego odżywiania nie zawsze jest łatwe. Dzieci rozwijają naturalne preferencje dla pokarmów, które lubią najbardziej i chociaż może to być niepokojące dla rodzica, jest to powszechne dla maluchów, aby być wybrednymi zjadaczami. Nawyki żywieniowe kształtują się w ciągu pierwszych kilku lat życia, więc zachęcanie dzieci do jedzenia pożywnych posiłków pomoże im przez całe życie. W tym blogu przedstawiamy wskazówki kilka wskazówek, które pomogą zachęcić do zdrowego odżywiania

pomidorowy sosBądź wzorem do naśladowania

Badania pokazują, że dzieci zaczynają przejmować nawyki żywieniowe swoich rodziców już we wczesnym okresie życia. Dzieci uczą się , obserwując dorosłych wokół siebie i szukając wskazówek dotyczących ich zachowania. Włączenie się w czas jedzenia przekąsek i posiłków swojego dziecka poprzez spożywanie tych samych produktów może zachęcić je do przyłączenia się i naśladowania.

Spraw, by jedzenie było zabawą

Stworzenie przyjemnego i zabawnego środowiska to jeden z najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do próbowania nowych potraw i stosowania zbilansowanej diety. Badania sugerują, że dzieci chętniej jedzą warzywa, jeśli mają one głupie nazwy, takie jak marchewka z rentgenowskim spojrzeniem czy groszek mocy. Możesz również wykazać się kreatywnością przy prezentacji jedzenia. Spróbuj zrobić owocowe kebaby w kształcie rakiety, ułóż kolory jedzenia w tęczę na talerzu lub użyj foremek do wycinania ciasteczek, aby nadać nowym potrawom proste kształty.Smoothie owocowe

Unikalne przybory do jedzenia również mogą sprawić, że czas posiłków będzie zabawą. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych talerzy i sztućców zaprojektowanych specjalnie dla dzieci. Wiele z nich ma różne kolory, kształty i motywy przewodnie. Inny pomysł? Spróbuj użyć zestawu piknikowego. Zarówno latem jak i zimą piknik może być świetną zabawą dla dzieci i może być umieszczony w domu lub na zewnątrz!

Zaangażuj swoje dziecko

Dzieci mogą zacząć angażować się w swoje wybory żywieniowe już od najmłodszych lat. Zaangażowanie może pomóc dzieciom poczuć się bardziej zaangażowanym w zdrowe odżywianie i zachęcić je do odkrywania nowych produktów. Pod nadzorem, dzieci mogą pomagać w przygotowywaniu podstawowych potraw, takich jak chleb bananowy w jednej misce.

Spróbuj pozwolić dzieciom na pomoc w sadzeniu, podlewaniu i zbieraniu prostych owoców i warzyw, takich jak rzeżucha czy pomidory. Możesz również wykorzystać to jako okazję do dyskusji o tym, skąd pochodzi żywność i jak rośnie.

Rozmowy o jedzeniu

Nawiązanie otwartego dialogu z dzieckiem na temat jedzenia może pomóc w kształtowaniu pozytywnych zachowań żywieniowych. Spróbuj zadawać dziecku otwarte pytania na temat jedzenia, takie jak jego konsystencja i kolor. Można również poeksperymentować z grami i zabawami, takimi jak zgadywanie warzyw lub dopasowywanie jedzenia do kolorów.

Zachowaj pozytywne nastawienie i cierpliwość

Jak w przypadku każdej zmiany, ważne jest, aby pozostać wytrwałym. Badania wykazały, że niektóre dzieci muszą zetknąć się z nowym jedzeniem aż 15 razy, zanim zdecydują, czy je lubią, czy nie. Wprowadzanie małych porcji nowego jedzenia na raz, obok dobrze lubianego pokarmu, może sprawić, że nowe potrawy nie będą przytłaczające.

 

Autor

  • Jego hobby to sporty wodne, a szczególnie kajakarstwo. Prowadzi firmę świadczącą usługi doradcze. Jego powiedzenie, to : "zrób dzisiaj to, co zamierzasz wykonać jutro".