Nocne zgrzytanie zębami

Czasami najczęstsze problemy zdrowotne, z którymi się borykamy, najprawdopodobniej pozostaną niezauważone. I chociaż bóle głowy i mięśni mogą być spowodowane wieloma różnymi rzeczami, regularne bóle wokół twarzy, głowy i szyi mogą wskazywać, że masz przewlekłą chorobę. Jeśli często budzisz się z bólem szczęki, bólami głowy lub innym napięciem mięśni, możesz cierpieć na bruksizm. Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, dotyka miliony ludzi każdego roku – ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby to zatrzymać.

Bruksizm jest najczęściej wywoływany lub zaostrzany przez stres. Ale istnieje również wiele innych czynników:

 • niektóre leki,
 • historia rodziny,
 • zaburzenia ruchowe,
 • zaburzenia związane ze snem

mogą zwiększać prawdopodobieństwo  regularnego zgrzytania zębami w nocy . Spożywanie jedzenia i napojów z kofeiną, alkoholem i nadmiarem cukru może również pogorszyć bruksizm i prowadzić do jeszcze większego uszkodzenia zębów. Regularne szlifowanie zębów może:

 • spłaszczyć zęby,
 • uszkodzić szkliwo,
 • prowadzić do pęknięć oraz innych uszkodzeń zębów, koron lub implantów dentystycznych.

Może również powodować napięcie szczęki – w tym zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego (znane również jako TMJ lub TMD). Nocne zgrzytanie zębami może również przyczyniać się do problemów z bezdechem sennym, chrapaniem i innymi zaburzeniami snu, które mogą uniemożliwić Tobie uzyskanie odpoczynku, którego potrzebujesz.

Jeśli zgrzytanie zębami po prostu się nie skończy, najlepiej zainwestować jakąś osłonę przed zgryzem.

W sklepach dostępnych jest wiele gotowych odmian szyn relaksacyjnych, których ceny raczej nie powinny przekroczyć 500zł, ale możesz również zamówić niestandardowe osłony u swojego dentysty. Ten mały kawałek plastiku zapobiegnie pocieraniu zębów. W ten sposób, nawet jeśli szlifowanie nadal ma miejsce, zęby są chronione .

Wreszcie, jednym z najlepszych sposobów, aby nauczyć się radzić sobie z bruksizmem, jest po prostu rozmowa z dentystą. On lub ona może spojrzeć na twoje zęby z bliska i osobiście i powiedzieć ci najlepsze opcje opieki profilaktycznej dla twojej osobistej sytuacji.

Zgrzytanie zębami występuje najczęściej u dorosłych w wieku od 25 do 44 lat. Przyczyny bruksizmu nie zawsze są bardzo jasne, ale ogólnie przyjmuje się, że bruksizm jest zwykle związany z innymi czynnikami, takimi jak stres i lęk lub problemy ze snem. Jednak zgrzytanie zębami może czasami wystąpić jako efekt uboczny przyjmowania niektórych rodzajów leków lub w wyniku pewnych czynników związanych ze stylem życia.

Badania wykazały, że znaczna liczba przypadków bruksizmu sennego jest spowodowana stresem lub lękiem, który wpływa na ludzi podświadomie podczas snu. Na przykład wysoki poziom pracy lub inne epizody, które powodują stres, mogą mieć znaczący niekorzystny wpływ na sen i wyzwalać epizody bruksizmu sennego.

O tym warto pamiętać:

 • przyczyny bruksizmu nie zawsze są bardzo jasne, ale ogólnie przyjmuje się, że bruksizm jest zwykle związany z innymi czynnikami, takimi jak stres i lęk lub problemy ze snem
 • spożywanie jedzenia i napojów z kofeiną, alkoholem i nadmiarem cukru może również pogorszyć bruksizm i prowadzić do jeszcze większego uszkodzenia zębów
 • środkiem zapobiegającym skutkom bruksizmu może być szyna relaksacyjna, której cena może mieścić się w granicach  200 – 1000 zł , w zależności od jakości wykonania

Autor

 • Jego hobby to sporty wodne, a szczególnie kajakarstwo. Prowadzi firmę świadczącą usługi doradcze. Jego powiedzenie, to : "zrób dzisiaj to, co zamierzasz wykonać jutro".