Jak dobrze kupić dom

Kupno domu to poważna decyzja, która zazwyczaj wiąże się z kredytem. Aby jej nie żałować, nabycie nieruchomości musimy przeanalizować pod każdym względem. Zarówno budynki nowe, jak i te z drugiej ręki mają swoje zalety. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeczytaj ten tekst.

Przegląd możliwości finansowych na dobry początek

Przed rozpoczęciem przeglądania ogłoszeń w internecie, przyjrzyj się dobrze swoim zarobkom. Realnie oceń stan oszczędności i nie zakładaj nierealnych celów do osiągnięcia w tym temacie. Pamiętaj, że interesuje Ciebie, jak również bank to, co jest tu i teraz. Ze świadomością swoich zasobów pieniężnych będziesz mógł okroić listę przeglądanych nieruchomości, tylko do tych, które spełniają dogodne dla Ciebie kryterium finansowe. W ten sposób unikniesz rozczarowania oraz zauroczenia domem, na który nie masz odpowiednich środków.

Dom z historią, czy masówka dewelopera?

Zarówno stary dom, jak i nowy mają swoje plusy oraz minusy. Od dewelopera kupisz nieruchomość w stanie, który wymaga wkładu finansowego, jednak wszystko zrobisz w nim po swojemu. Budynki z rynku wtórnego bywają w różnym stanie. Niektóre nadają się do zamieszkania od zaraz, inne potrzebują nie tylko kosmetycznych przeróbek, ale również wymiany np. instalacji elektrycznych. Zaletą starych domów jest ich lokalizacja. Deweloperzy swoje inwestycje zazwyczaj realizują w pobliżu dużych miast , natomiast nieruchomości z drugiej ręki często znajdują się w świetnej, dobrze zorganizowanej pod względem infrastruktury okolicy. W tym przypadku wiele zależeć będzie od Twojego stylu życia oraz ewentualnych ustępstw, na jakie możesz pójść.

Na co zwrócić uwagę oglądając dom

W zależności od rodzaju budynku, jaki będziesz oglądał, musisz zwrócić uwagę na odmienne aspekty. W starym budownictwie będzie to stan techniczny murów, dachu, jak również instalacji. Ponadto warto zajrzeć do księgi wieczystej, by mieć pewność, że hipoteka jest czysta. W przypadku inwestycji deweloperskiej nie musisz zawracać sobie głowy hipoteką, natomiast dobrze sprawdzić, czy dom jest zgodny z projektem, szyby nie są porysowane lub czy istnieje swobodny dojazd do posesji. Jeśli sami nie czujemy się specjalistami w tym temacie, śmiało możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który za opłatą sprawdzi za nas wszystkie niezbędne kwestie dotyczące zagadnień budowlanych.

Autor

  • Jego hobby to sporty wodne, a szczególnie kajakarstwo. Prowadzi firmę świadczącą usługi doradcze. Jego powiedzenie, to : "zrób dzisiaj to, co zamierzasz wykonać jutro".

2 komentarze

  1. Kupując dom w stanie deweloperskim, należy zwrócić uwagę czy ma on zrobione przyłącza do domu. Jeśli nie to sporo za nie się zapłaci -jak ja.

  2. Miałem kupować gotowy dom z meblami, ale nic ciekawego nie mogłem znaleźć przez 2 lata i w końcu kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym.

Comments are closed.