Czy warto inwestować w srebro?

Do niedawna inwestycje w metale szlachetne nie cieszyły się zbytnim powodzeniem wśród inwestorów, dopiero epidemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób zapragnęło uchronić swoje oszczędności w postaci aktywów materialnych. W ostatnich miesiącach zarówno złoto, jak i srebro zaliczyły potężne wzrosty, toteż wiele osób zastanawia się, czy warto je włączyć do swojego portfela. Tym bardziej, że banki centralne drukują waluty na potęgę i w oddali widać już widmo inflacji, dodatkowo mamy wyjątkowo niskie stopy procentowe, które zniechęcają do trzymania gotówki na lokacie.

Charakterystyka srebra

Przed oderwaniem się walut fiducjarnych od standardu złota zarówno ten pierwszy metal, jak i srebro pełniły funkcje monetarne. Srebro jest tak naprawdę częściowo pieniądzem, ale znacznie częściej znajduje zastosowanie w przemyśle. Jest wykorzystywany bardzo szeroko w elektronice, medycynie i wielu innych gałęziach gospodarki. Ma najwięcej zastosowań zaraz po ropie naftowej, staje się również coraz popularniejsze poprzez zwiększony popyt na panele fotowoltaiczne, do których jest wykorzystywane. Można bardzo śmiało przyjmować, że z czasem będzie rosło zapotrzebowanie na ten metal. Często jest on porównywany do złota, ceny tych dwóch aktywów są ze sobą skorelowane, co oznacza, że zachowują się bardzo podobnie – kiedy rośnie cena złota, to cena srebra rośnie również. To, co odróżnia obydwa metale to częstość występowania na rynku. O ile złoto inwestycyjne jest dostępne w dużej ilości, to rynek srebra inwestycyjnego jest dosyć płytki. Większość produkcji srebra pochodzi z odzysku, przy okazji wydobywania innych metali lub z przetopu złomu. Dodatkową przesłanką, która pokazuje atrakcyjność tego metalu jest jego cena, głównie w relacji do ceny złota. W przeszłości ta relacja kształtowała się na poziomie 1 do 15 na korzyść złota , dziś jest to około 1 do 80, więc srebro jest bardzo niedowartościowane w stosunku do żółtego kruszcu. Jeśli przyjmiemy, że ten stosunek będzie się zbliżał do wartości historycznych to wzrosty na srebrze będą dużo większe.

Jak można zainwestować w srebro?

Istnieją dwie podstawowe metody inwestowania w srebro, a każda z nich posiada swoje wady i zalety. Pierwszą z nich jest kupowanie srebrnych monet i sztabek w postaci fizycznej. Umożliwia to przechowywanie walorów poza systemem bankowym, ale wiążę się z dłuższym terminem sprzedaży. Drugą formą może być zakup akcji spółek wydobywających srebro bądź ETF-ów, czyli funduszy, które inwestują w metale szlachetne. W tym drugim przypadku można bardzo szybko kupić bądź sprzedać posiadane udziały, jednak potrzeba do tego celu posiadania konta maklerskiego i konta w banku. Niektórzy inwestorzy łączą obie te formy inwestowania, dzięki czemu mogą lepiej alokować swoje zasoby.

Autor

  • Jego hobby to sporty wodne, a szczególnie kajakarstwo. Prowadzi firmę świadczącą usługi doradcze. Jego powiedzenie, to : "zrób dzisiaj to, co zamierzasz wykonać jutro".

2 komentarze

  1. Według mnie srebro nie jest tak popularne jak złoto i nie wielu ludzi go kupuje, stąd takie niskie ceny.

  2. Kupuję srebro w postaci monet lub sztabek, uważam to za dobrą formę lokowania pieniędzy.

Comments are closed.